W większości polskich łazienek wciąż królują płytki ceramiczne. Owszem, jest to rozwiązanie praktyczne, ale jeśli zależy nam na ciepłej, naturalnej i pięknie wyglądającej podłodze w łazience, warto przemyśleć kwestię montażu podłogi drewnianej.

 

Podłoga w łazience nie ma lekkiego „życia”. Przez cały czas narażona jest na zmiany wilgotności, temperatury, zalewanie wodą. Właśnie z tego powodu nie każda drewniana podłoga sprawdzi się w łazience. Kluczową sprawą jest jakość podłogi, a w dalszej kolejności gatunek drewna, z którego została wykonana.

 

Nie jest prawdziwą dość powszechna opinia, że drewno europejskie nie sprawdzi się w łazience. Realizujemy bowiem wiele zamówień, które polegają na montażu w łazience drewna najbardziej europejskiego z europejskich – dębu – i taka podłoga świetnie sprawdza się w tym wilgotnym otoczeniu. Oczywiście – jest to możliwe tylko dlatego, że materiał (podłoga dębowa), którym się posługujemy jest najwyższej jakości, dopracowany z najwyższą starannością. Najlepszym przykładem takiej podłogi jest Bilafloor – produkt marki Scheucher.

 

Drewno europejskie, co do którego jakości nie mamy przekonania, może być zbyt wrażliwe na zmiany warunków w otoczeniu. W związku z tym mogłoby pęcznieć, wybrzuszać się,  a nawet pękać. W takim wypadku lepiej wybrać wybrać drewno o niskim współczynniku skurczu, bogate w naturalne oleje, które uodparniają je na wnikanie wilgoci. Takimi parametrami z pewnością może pochwalić się drewno egzotyczne, a w szczególności – polecane przez nas – teak oraz merbau.

 

Teak występuje w południowej i południowo-wschodniej Azji. Charakteryzuje się wysoką zawartością naturalnych olejów oraz kwasu krzemowego, dzięki czemu deski wykonane z tego drewna są bardzo stabilne, odporne na działanie grzybów i insektów. Najlepszą rekomendacją do stosowania go w łazience, jest fakt iż od wielu lat z powodzeniem wykorzystuje się go do produkcji pokładów statków.

Deski wykonane z drewna teakowego mają intensywne i różnorodne ubarwienie – od odcieni żółci, przez czerwień, aż po ciemny brąz.

Merbau to z kolei drewno, które rośnie głównie w Malezji i Indonezji. Również charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie grzybów i owadów, a przy tym jest bardzo twarde. Gatunek ten charakteryzuje się intensywną ciemną kolorystyką oraz widocznymi na powierzchni złoto-żółtymi elementami.

 

Jeśli chodzi o sposób wykończenia drewnianej podłogi w łazience – zdecydowanie zalecamy olejowanie. Olej głęboko wnika w strukturę drewna, a przy tym pozwala mu „oddychać”, ponieważ nie zamyka jego porów. Oczywiście o podłogę w łazience musimy dbać nieco bardziej niż o podłogę w jakikolwiek innym pomieszczeniu. Pamiętajmy o regularnym wycieraniu rozlanej wody i czyszczeniu podłogi odpowiednimi środkami pielęgnacyjnymi, które uzupełnią miejscowe ubytki oleju i sprawią, że podłoga będzie wyglądała świeżo i atrakcyjnie przez długi czas.

 

Interesuje Państwa montaż podłogi drewnianej w łazience? Zapraszamy do naszych salonów – Poznań, ul. Św. Michała 73 oraz Głogowska 261A, Wrocław, Plac Orląt Lwowskich 20d.

Zapraszamy do nas

Salon Poznań
Głogowska

ul. Głogowska 261A
60-104 Poznań

Godziny otwarcia:
pon - pt: 10:00 -18:00
soboty: 10:00 -14:00

Salon Poznań
Obornicka

ul. Obornicka 337
60-689 Poznań (Galeria Obornicka337)

Godziny otwarcia:
pon - sob: 10:00 - 20:00
niedziele handlowe: 10:00 - 16:00

Salon Wrocław
Solskiego

ul. Ludwika Solskiego 6
52-416 Wrocław

Godziny otwarcia:
pon - pt: 10:00 -18:00
soboty: 10:00 -14:00