Przede wszystkim: odpowiednia wilgotność jastrychu (wylewki) i powietrza oraz zakończenie wszelkich „prac mokrych” przed dostarczeniem materiału (drewna lub paneli) na budowę.

 

Wilgotność jastrychu to podstawowy parametr, który bada każda profesjonalna ekipa parkieciarska (oczywiście jeśli posiada odpowiedni sprzęt). Wilgotność mierzy się metodą dotykową (tzw. kulką) w celu szacunkowego pomiaru i znalezienia najbardziej wilgotnego miejsca, następnie metodą CM (odkuwka w jastrychu), która daje wiarygodny i najbardziej precyzyjny wynik w warunkach budowlanych. W niektórych przypadkach, badamy wilgotność również metodą CM oraz wagosuszarką, którą posiadamy na wyposażeniu.

 

Profesjonalna ekipa parkieciarska dokona pomiaru wilgotności jastrychu i dostarczy odpowiedni protokół z ww. badania. Należy wspomnieć, że jest to jeden z podstawowych warunków gwarancyjnych każdego producenta paneli laminowanych, podłóg warstwowych czy litych desek podłogowych. Normy wilgotności to nie więcej niż 2% CM dla jastrychów cementowych bez ogrzewania podłogowego oraz 1.8% CM z ogrzewaniem podłogowym i 0,5% CM dla jastrychów anhydrytowych bez ogrzewania oraz 0,3% CM z ogrzewaniem podłogowym.

 

Przekroczenie tych norm jest niedopuszczalne – wilgoć uchodząca z wylewki najzwyczajniej zostanie wchłonięta przez panele lub drewno i nastąpi ich deformacja (tzw. łódkowanie). W związku z tym należy poczekać aż jastrych osiągnie odpowiednią wilgotność lub stworzyć barierę przeciwwilgociową odpowiednim gruntem (odcinanie jest możliwe wyłącznie przy braku ogrzewania podłogowego i do wilgotności 4%CM).

 

Drugim ważnym parametrem jest wilgotność powietrza. W momencie dostarczenia materiału na budowę (aklimatyzacja trwa dwie doby), jak i później, powinna ona oscylować wokół 45%-60% RH. W trakcie prac wykończeniowych typu szpachlowanie, układanie płytek itd. wilgotność drastycznie wzrasta, z uwagi na ogromną ilość wody zużytą do klejów, szpachli, farb itd. Woda odparowuje i wchodzi w najbardziej chłonny materiał. Jeśli napotka na swej drodze drewno, zostanie przez nie wchłonięta.

 

Drewno i materiały drewnopochodne są chłonne jak gąbka i dlatego jest to tak ważny aspekt. Wilgotność powietrza mierzy się odpowiednim przyrządem, w który będzie wyposażona każda profesjonalna ekipa parkieciarska czy ekipa dostarczająca towar na budowę.

 

Kolejnym warunkiem koniecznym dla rozpoczęcia prac parkieciarskich jest zakończenie wszelkich tzw. prac mokrych w miejscu montażu (nie tylko w danym pomieszczeniu, lecz ogólnie w miejscu inwestycji).

 

W skrócie można ująć to tak: po pracach parkieciarskich powinien pozostać tylko i wyłącznie montaż drzwi oraz ostatnie malowanie. Ostatnie malowanie jest zdecydowanie wskazane w celu dokonania przez malarzy wyprawek na styku listew przypodłogowych i ościeżnic drzwiowych. Powstałe tam szczeliny spowodowane są nierównościami ścian.

 

Do tzw. „prac mokrych”, które muszą zostać zakończone przed wejściem parkieciarzy na budowę zaliczamy m.in. szpachlowanie i malowanie (oprócz ostatniego malowania) oraz układanie płytek/kamienia we WSZYSTKICH pomieszczeniach, nie tylko tych, które mają bezpośredni styk z drewnem.

 

Poruszony w tym punkcie temat jest dość szerokim zagadnieniem, ale opisane aspekty należą do najważniejszych. Jeśli są Państwo zainteresowani konkretnymi informacjami – zapraszamy do naszych salonów w Poznaniu, przy ulicy Św. Michała 73 i ulicy Głogowskiej 261A oraz we Wrocławiu – Plac Orląt Lwowskich 20d.

Zapraszamy do nas

Salon Poznań
Głogowska

ul. Głogowska 261A
60-104 Poznań

Godziny otwarcia:
pon - pt: 10:00 -18:00
soboty: 10:00 -14:00

Salon Poznań
Obornicka

ul. Obornicka 337
60-689 Poznań (Galeria Obornicka337)

Godziny otwarcia:
pon - sob: 10:00 - 20:00
niedziele handlowe: 10:00 - 16:00

Salon Wrocław
Plac Orląt Lwowskich

Dworzec Świebodzki
Pl. Orląt Lwowskich 20d

Godziny otwarcia:
pon - pt: 10:00 -18:00
soboty: 10:00 -14:00