Podłoga drewniana jako materiał naturalny, nie ma jednorodnego wyglądu, a każda deska może różnić się od siebie wizualnie.

 

 

Uroda deski – zarówno litej, jak i warstwowej – w dużej mierze zależy od intensywności wzoru. Niektóre mogą mieć dość jednolity kolor, bez bielu oraz innych zabarwień, a inne będą zawierać sęki, nieregularne usłojenie czy liczne kontrasty kolorystyczne.

 

Warto wiedzieć

O wyglądzie podłogi drewnianej decyduje nie tylko kolor i gatunek drewna, ale także jego selekcja.

Co to jest selekcja drewna?

Selekcja drewna to ustalony przez producentów podłóg drewnianych sposób grupowania desek  według ich właściwości wizualnych. Selekcja drewna dotyczy jedynie jego wyglądu,  nie ma wpływu na jakość podłogi.  Taki podział może jednak decydować o finalnej cenie podłogi. Dlaczego? Wyselekcjonowanie desek bez sęków,  bielu i różnic kolorystycznych wymaga od producenta zdecydowanie więcej czasu i pracy, co w konsekwencji przekłada się na wyższą cenę produktu.

Styl drewna

Selekcja to przybliżona charakterystyka opisująca określony wygląd – styl drewna. Producenci podłóg drewnianych pragnąc spełnić oczekiwania klientów, starają się szczegółowo opisać selekcję. Musimy jednak pamiętać, że mamy do czynienia z naturą, która nie daje się łatwo zamknąć w określonych ramach. Z tego względu nie wszystkie parametry znajdują się w opisach selekcji. Nie znajdziemy tam np. wartości ilościowych, takich jak liczba sęków czy wypełnień szpachlowych przypadająca na deskę w danej selekcji. Opis selekcji wyznacza za to granice np. maksymalny rozmiar sęka.

W opisach selekcji nie znajdziemy również wyraźnie zdefiniowanych zakresów różnic kolorystycznych.

Każdy producent stosuje własne opisy selekcji

Zharmonizowana norma dla podłóg drewnianych EN 13489 wyróżnia tylko trzy bardzo ogólnie opisane selekcje. Z tej przyczyny każdy producent posiada swój własny podział i opis selekcji. Dla przykładu posłużymy się klasyfikacją austriackiego producenta podłóg warstwowych Scheucher Parkett, który wyróżnia sześć selekcji desek drewnianych – SELECT, NATUR, ASTIG, RUSTICCOUNTRY oraz wyjątkowe PALERMO.

SELECT – jest to najwyższa, a tym samym najdroższa selekcja drewna. SELECT dopuszcza bowiem jedynie deski o zbliżonym kolorze, minimalnych szpilkowych sękach, bez zabarwień oraz bielu. Podłoga z tej grupy będzie miała najbardziej jednolitą barwę spośród wszystkich selekcji oraz najbardziej spokojny charakter dzięki ujednoliconemu rysunkowi drewna. SELECT dopuszcza jedynie usłojenie pionowe i fladrowe, nie znajdziemy tu więc desek o wyraźnie rzucającym się w rysunku drewna. Jest to wybór dla osób, które poszukują podłogi o delikatnym, jednolitym wyglądzie.

 

NATUR – jak sama nazwa wskazuje, podłoga z tej selekcji wygląda bardzo naturalnie, podkreślając indywidualny charakter drewna. NATUR dopuszcza niewielkie sęki i wyraźne usłojenia,  bez bielu oraz zabarwień. Jest to selekcja dla tych, którzy poszukują podłogi o naturalnym charakterze drewna, ale nie przepadają za widokiem sęków.

ASTIG – to selekcja zawierająca naturalnie wyglądające deski z sękami. Dopuszczalne są małe i średniej wielkości sęki.  To wybór dla tych, którzy chcą mieć na podłodze „ujarzmioną” naturę – czyli podłogę o naturalnej kolorystyce z sękami, ale bez bielu i wyraźnych przebarwień.

 

RUSTIC – jedyna selekcja w ofercie Scheucher z wyraźnym udziałem bielu. Poza tym dopuszcza duże sęki i różnice kolorystyczne. Biel daje wyraźny efekt wizualny, ale w tej selekcji nie są dopuszczalne pęknięcia. Rozwiązanie dla tych, którzy szukają wyrazistej, drewnianej podłogi.

COUNTRY – w tej selekcji dozwolone są praktycznie wszystkie deski, które nie są uszkodzone lub niezdrowe. Dopuszczalne są nieograniczonej wielkości sęki oraz zabarwienia i  wypełnione pęknięcia. Biel występuje w minimalnej ilości tylko na krawędziach desek. W efekcie otrzymujemy bardzo naturalną i wyrazistą podłogę o mocnym charakterze. Dla  jego podkreślenia warto dodatkowo wybrać szczotkowaną powierzchnię. Jest to selekcja, która w ostatnim czasie wyraźnie zyskuje zwolenników ze względu na absolutnie naturalny charakter, pasujący do każdego rodzaju wnętrza. Tak intensywnie drewniana podłoga idealnie przełamuje proste i gładkie formy oraz struktury stylu minimalistycznego.

 

 

PALERMO – specjalna selekcja charakteryzująca się jak największą ilością spękań. Deski selekcjonowane są wyraźnie pod kątem tego unikalnego charakteru. Propozycja dla prawdziwych koneserów.

 

Warto zapamiętać

Zanim zdecydujesz się na konkretną podłogę, przed podjęciem ostatecznej decyzji, zapraszamy do naszych salonów. Na miejscu nie tylko zobaczysz, jak dana selekcja prezentuje się „na żywo”, ale także skorzystasz z porad doświadczonych doradców, którzy szczegółowo zaprezentują różnicę pomiędzy poszczególnymi deskami, a także pomogą dobrać produkt spełniający Twoje oczekiwania.

 

Zapraszamy do nas

Salon Poznań
Głogowska

ul. Głogowska 261A
60-104 Poznań

Godziny otwarcia:
pon - pt: 10:00 -18:00
soboty: 10:00 -14:00

Salon Poznań
Św. Michała

ul. Św. Michała 73
61-005 Poznań

Godziny otwarcia:
pon - pt: 10:00 -18:00
soboty: 10:00 -14:00

Salon Wrocław
Plac Orląt Lwowskich

Dworzec Świebodzki
Pl. Orląt Lwowskich 20d

Godziny otwarcia:
pon - pt: 10:00 -18:00
soboty: 10:00 -14:00