Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję

Podłogi drewniane i deski podłogowe

Podłogi drewniane – zanim wybierzesz…

 

Naturalne drewno to często pierwsza myśl, która przychodzi nam do głowy podczas wyboru materiału wykończeniowego na posadzkę. Taka podłoga zachwyca naturalnością i nietuzinkowym wyglądem. Drewniana podłoga jest wyjątkowo szlachetna i ekskluzywna – dzięki swojej ponadczasowości pasuje zarówno do nowoczesnego, jak i klasycznego pomieszczenia.  

 

W naszej ofercie znajdą Państwo podłogi drewniane najlepszych producentów. Stawiamy na innowacyjne rozwiązania, ale poparte długoletnim doświadczeniem – zarówno krajowych, jak i zagranicznych producentów. Jesteśmy wyłącznym dystrybutorem podłóg austriackiej marki Scheucher, która słynie z wysokiej jakości wykonania i ekskluzywnego wyglądu podłóg warstwowych. Tradycje marki Scheucher mają prawie sto lat. Jako pierwsza w Austrii rozpoczęła produkcję desek trójwarstwowych, które teraz są znane i cenione w całej Europie. Zarówno we Wrocławiu, jak i w Poznaniu prowadzimy również sprzedaż dębowych podłóg marki ESCO. Te mocno rustykalne deski wyróżnia nietuzinkowy design i precyzja wykonania. W każdym z salonów direct floor dostępny jest także szeroki asortyment produktów polskiej marki WALCZAK, która już od 70 lat specjalizuje się w produkcji podłóg z litej deski.

 

Oprócz szerokiego wyboru wyselekcjonowanych podłóg drewnianych zapewniamy również profesjonalne doradztwo i indywidualne podejście do każdej realizacji,  fachowy montaż oraz kompleksowe usługi pielęgnacyjne. Przy każdym projekcie poznajemy wymagania i dobieramy optymalne rozwiązanie do potrzeb Klienta.

 

Po pierwsze: deska lita czy warstwowa

 

Wybierając podłogę z drewna, powinniśmy mieć świadomość różnic pomiędzy deską litą a warstwową. Deska lita wykonana jest w całości z jednego kawałka szlachetnego drewna. Takie deski można wielokrotnie odnawiać dzięki zabiegowi cyklinowania.

 

Podłoga warstwowa zbudowana jest z różnych rodzajów drewna. Warstwę wierzchnią wykonuje się zawsze ze szlachetnego i wytrzymałego gatunku. Wizualnie ten rodzaj podłogi praktycznie nie różni się od posadzki litej.  Dostępne w naszym salonie trójwarstwowe, dwuwarstwowe oraz wielowarstwowe deski marki Scheucher mają wierzchnią warstwę o grubości aż 3,6 mm. Dzięki tej grubości oprócz tego samego poziomu estetyki uzyskujemy dodatkowo możliwość jej kilkukrotnego szlifowania . Grubsze warstwy wierzchnie, tj. ok. 5 mm przy standardowych długościach desek nie są konieczne. O takiej warstwie należy pomyśleć w przypadku wyboru długich desek, sięgających nawet 5 czy 8 metrów. Wysokiej jakości podłogi warstwowe wyglądają tak samo ekskluzywnie, jak podłogi lite. Czy się zatem różnią? Drewno jako materiał higroskopijny jest wrażliwe na zmiany poziomu wilgotności. Podłogi lite bardziej dynamicznie i widocznie reagują na przesuszenie powietrza (poniżej 40%) czy wzrost wilgotności (powyżej 60%). W skrajnych sytuacjach podłoga lita może się odkształcić, popękać, a nawet odspoić od podłoża. Pod tym względem „bezpieczniejsze” są podłogi warstwowe, które dzięki krzyżowemu ułożeniu poszczególnych warstw, są bardziej stabilne i mniej „pracują”.

 

Nie bez znaczenia dla stabilności podłogi drewnianej jest również szerokość deski. Szerokość litej deski nie powinna być większa niż 14 cm. Szersze deski znacznie łatwiej oddają wilgoć i rozsychają się. Jeśli weźmiemy pod uwagę podłogę warstwową, szerokość pojedynczej deski może mieć nawet od 30 do 50 cm. Ponad dwa razy szersze i dłuższe – niż standardowe deski dostępne na rynku  – nie tylko optycznie powiększają i wydłużają pomieszczenie, ale przede wszystkim staną się unikalną ozdobą całego wnętrza. Dla uzyskania najlepszych efektów maksymalnej stabilności podłogi drewnianej – ważne jest zachowanie wszystkich proporcji wymiarowania.

Odwiedź nasze salony
Poznań, ul. Głogowska i Św. Michała
Wrocław, Plac Orląt Lwowskich

Po drugie: styl i wygląd podłogi drewnianej

 

Należy pamiętać, że drewniane deski – zarówno lite, jak i warstwowe – mogą różnić się od siebie wizualnie. O wyglądzie podłogi drewnianej decyduje nie tylko kolor i gatunek drewna, ale także jego selekcja. Selekcja drewna to ustalony przez producentów podłóg sposób grupowania desek według ich właściwości wizualnych. Taki podział dotyczy jedynie wyglądu drewna, nie ma wpływu na jakość podłogi.

 

SELECT – najbardziej precyzyjna, a tym samym najdroższa selekcja drewna. SELECT dopuszcza jedynie  deski o jednolitej barwie, bez sęków i przebarwień. Podłoga z tej grupy będzie miała jednolitą barwę na całej powierzchni.

 

NATUR – w tej selekcji dopuszcza się niewielkie sęki, wyraźne usłojenia. Podłoga z tej selekcji wygląda bardzo naturalnie i podkreśla indywidualny charakter drewna. Jest jednak praktycznie pozbawiona sęków.

 

RUSTIC / COUNTRY – w tej selekcji dopuszcza się praktycznie wszystkie deski, które nie są uszkodzone lub niezdrowe. Taka podłoga charakteryzuje się dużą ilością sęków, kontrastów, a nawet przebarwień i drobnych pęknięć. W określonych kolekcjach producentów występuje także biel krawędziowa, czyli warstwa jaśniej zabarwionego drewna.

 

Nie mniej ważny dla estetyki jest sposób ułożenia podłogi. Obecnie jednym z najgorętszych trendów w aranżacji wnętrz jest  powrót tzw. jodełki. W zależności od sposobu przycięcia klepek możemy wyróżnić wersję  klasyczną lub francuską. W tej pierwszej klepki mają taki sam wymiar i są układane pod skosem, tak aby krótszy bok pierwszej zachodził na dłuższy bok drugiej. Bardziej efektowna, a zarazem wymagająca większego kunsztu parkieciarskiego jest z kolei jodełka francuska. W tym przypadku krótsze boki klepek są układne pod kątem, na kształt strzały. Klientom zainteresowanym jodłą francuską polecamy klepki MULTIflor – najnowszą ofertę parkietów marki  Scheucher, dostępną w naszych  salonach. Ten ponadczasowy wzór  sprawdzi  się nie tylko w klasycznych aranżacjach. Dzięki  geometrycznej formie tak ułożona podłoga może stać się główną ozdobą pomieszczeń urządzonych w nowoczesnym stylu. Oprócz niepowtarzalnego designu, podłogi MULTIflor charakteryzują się doskonałą trwałością i właściwościami użytkowymi. Wierzchnia warstwa jest zabezpieczona lakierem (TENSEO) lub olejem (SEDA), który wnika w strukturę drewna, nadając podłodze jeszcze większą wytrzymałość i odporność na zarysowania. Podłogę cechuje niska nasiąkliwość oraz fakt, że może być montowana na ogrzewaniu podłogowym.

 

Na wygląd podłogi drewnianej wpływa nie tylko jej kolorystyka czy sposób ułożenia, ale także jej wykończenie. Do najbardziej popularnych metod stylizowania podłóg należy szczotkowanie. To zabieg służący podkreśleniu naturalnej struktury drewna. Usunięcie miękkich włókien powoduje dodatkowo, że uzyskujemy twardą powierzchnię.  Gdy  podłoga  szczotkowana zostanie pokryta dodatkowo wysokiej jakości lakierem, nie tylko pięknie się prezentuje, ale również jest bardzo trwała.

 

Popularne jest także fazowanie, czyli lekkie ścięcie krawędzi, które  podkreśla naturalny charakter każdej deski. Deski mogą być również poddawane procesom barwienia – bejcowania, bielenia, wędzenia czy postarzania. W naszej ofercie znajdują się także gotowe deski podłogowe stylizowane – z delikatnymi rysami czy pęknięciami wykonanymi celowo w procesie produkcji.

 

Po trzecie: trwałość podłogi drewnianej

 

Na żywotność podłogi drewnianej wpływa nie tylko gatunek drewna, z którego została wykonana, ale przede wszystkim sposób jej wykończenia. Deski warstwowe standardowo sprzedawane są fabrycznie zaolejowane lub polakierowane. Rekomendowani przez nas producenci podłóg drewnianych oferują deski pokryte najlepszej jakości powłoką, dzięki której są one skutecznie zabezpieczone, ale nie tracą przy tym swojego naturalnego charakteru.

 

Po czwarte: podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym

 

Deska lita ze względu na dużą wrażliwość na zmiany temperatur nie jest polecana na ogrzewanie połogowe. Najlepszym rozwiązaniem będzie deska warstwowa. W naszej ofercie znajdą Państwo dwuwarstwowe podłogi z kolekcji BILAflor marki Scheucher, które są zalecane na ogrzewanie podłogowe. Wyjątkowo polecamy także nową kolekcję MULTIflor, szczególnie dedykowaną na ogrzewanie podłogowe. Deski w formacie jodły francuskiej wyróżnia najniższy na rynku opór cieplny (40% niższym niż w przypadku desek trójwarstwowych) przy jednoczesnym zachowaniu walorów wizualnych i estetycznych tradycyjnej podłogi.

 

Po piąte: profesjonalny montaż

 

W przypadku podłóg drewnianych ogromną rolę odgrywa także właściwy montaż. Nasze szeregi zasilają doświadczeni parkieciarze, którzy odpowiednio przygotują podłoże przed zamontowaniem drewna, dobiorą najlepsze i najbardziej ekologiczne kleje, a następnie perfekcyjnie wykończą podłogę.

Historia tego polskiego producenta sięga lat 30. XX wieku. Wieloletnie doświadczenie w obróbce drewna zaowocowało autorskimi rozwiązaniami, które zostały przez firmę Walczak opatentowane.

 

Podłogi tego producenta cechuje wyjątkowa stabilność i elastyczność.

 

Ciekawostka: Obecnie w firmie pracuje już trzecie pokolenie rodziny Walczaków – to jedno z większych rodzinnych przedsiębiorstw w branży podłogowej w Polsce.

Austriacki producent podłóg warstwowych, obecny na rynku już od 1920 roku. Produkty tej marki są wręcz stworzone na ogrzewanie podłogowe. W szerokiej ofercie znajduje się cała gama gatunków drewna, istnieje także możliwość stworzenia produktu dopasowanego do indywidualnych wymagań klienta.

 

Ciekawostka: Scheucher jako jedyny producent podłogi warstwowej stosuje technologię zimnego kleju do połączenia poszczególnych elementów deski. Dzięki temu są one bardzo stabilne.

})(jQuery)