Wybór odpowiednich schodów do domu o ograniczonej powierzchni to jedno z kluczowych wyzwań w aranżacji wnętrz! O ile w przypadku przestronnych pomieszczeń możemy wybierać spośród wielu modeli i skupiać się przede wszystkim na estetyce, w domach o ograniczonej powierzchni, nietypowym rozkładzie pomieszczeń oraz mieszkaniach z antresolą, to właśnie wielkość schodów będzie kluczowym czynnikiem. Schody powinny być przede wszystkim funkcjonalne i bezpieczne, ale również estetyczne, ponieważ zazwyczaj są elementem przykuwającym wzrok. Jakie zatem konstrukcje najlepiej sprawdzą się w niewielkich wnętrzach, w których każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota? Czy da się połączyć niewielką przestrzeń i estetyczne, a zarazem wygodne schody? Poniżej przeanalizujemy to zagadnienie i przedstawimy praktyczne wskazówki związane z doborem schodów do niewielkiej powierzchni.

Schody spiralne – kompaktowe rozwiązanie

Jeśli chodzi o mistrzów kompaktowości, zdecydowanie zaliczamy do nich schody spiralne; to niekwestionowany lider w kategorii oszczędzania miejsca! Ich konstrukcja opiera się na centralnym słupie nośnym, wokół którego spiralnie układają się stopnie. Takie schody mają zwykle średnicę od 110 do 210 cm, choć oczywiście im większa średnica, tym wygodniej korzysta się z takich schodów. Wymiary stopni w takich schodach kręconych powinny wynosić ok. 80 cm szerokości i 30 cm głębokości, wysokość nie powinna zaś przekraczać 20 cm. Schody spiralne będą idealnym wyborem do małych domów z poddaszem użytkowym, mieszkań z antresolą lub nawet przestrzeni komercyjnych. Zwykle powstają na planie koła lub kwadratu i są zaprojektowane tak, by zajmować jak najmniej miejsca. Możesz wybierać spośród wielu wariantów wykończenia: rewelacyjnie prezentują się zarówno w wersji metalowej, z industrialnym wykończeniem, jak i w wydaniu z litego drewna. Minusem takich konstrukcji jest ograniczona wygoda użytkowania: są one bardziej strome niż tradycyjne schody, dlatego mogą sprawiać problemy osobom starszym, dzieciom oraz osobom o ograniczonej mobilności. Warto też pamiętać, że kształt schodów spiralnych może utrudniać przenoszenie przedmiotów o większych gabarytach, takich jak złożone meble.

Schody zabiegowe – alternatywa dla niewielkich pomieszczeń

Schody zabiegowe to konstrukcja, która jest kompromisem pomiędzy oszczędnością miejsca a wygodą użytkowania. Dzięki zmianie kierunku biegu – najczęściej o 90° – nie wymagają długiego, prostego pomieszczenia, w których montuje się klasyczne schody. Choć zajmują więcej powierzchni (ok. 4,5 m², czyli więcej niż modele z prostym biegiem), są o wiele krótsze. Taka konstrukcja niesie pewne ograniczenia: schody zabiegowe nie mogą być zainstalowane w pomieszczeniach wyższych niż 2,90 m, dlatego polecamy je przede wszystkim do mniejszych, niskich wnętrz. Skręt biegu schodów ma miejsce w dolnej części konstrukcji: to tam montuje się specjalne stopnie klinowe o kształcie wydłużonych trójkątów lub trapezów. W tego rodzaju schodach najczęstszym rozwiązaniem są stopnie z desek drewnianych. Jeśli chcesz, aby schody i podłoga były zrobione z dokładnie takich samych materiałów, z pewnością zainteresuje Cię specjalny system schodowy od producenta Scheucher Parkett. Nowoczesne schody drewniane nie zajmują dużo miejsca i jednocześnie znakomicie prezentują się w każdej aranżacji. Aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania, warto zamontować solidną balustradę. Ich dodatkową zaletą jest możliwość wykorzystania narożników pomieszczenia, co w przypadku mniejszych domów jest nieocenionym udogodnieniem.

Schody modułowe i oryginalne schody kacze – elastyczność i minimalizm

Schody modułowe, nazywane także segmentowymi, to odpowiedź na potrzeby osób zainteresowanych nowoczesnymi i dynamicznymi aranżacjami. Składają się z prefabrykowanych elementów, które można łączyć w różne konfiguracje, aby dostosować je do wymiarów wnętrza. Ich lekka konstrukcja nie przytłacza wnętrza, a stopnie z drewna naturalnego lub wykończone panelami dopasowanymi do podłogi sprawiają, że całość prezentuje się niezwykle stylowo. Schody modułowe składają się z konstrukcji nośnej i stopni drewnianych oraz barierki. Dzięki temu, że są zaprojektowane jako większy system, możesz dopasować je do swoich potrzeb i wydłużyć, skrócić lub zmienić wykończenie stopni.

Kolejnym rozwiązaniem polecanym do niewielkich przestrzeni są schody naprzemienne, zwane także kaczymi. Charakteryzują się one wyprofilowanymi stopniami, które umożliwiają naprzemienne stawianie stóp, co pozwala znacząco zmniejszyć szerokość schodów – nawet o kilkadziesiąt centymetrów. Ten model sprawdzi się zwłaszcza w wąskich korytarzach, w których nie zmieszczą się schody z tradycyjnymi stopniami. Polecamy je także do mniejszych pomieszczeń i apartamentów z antresolą. Naprzemienne stopnie umożliwiają wygodne stąpanie nawet przy stromym nachyleniu, choć to rozwiązanie może sprawiać nieco trudności dzieciom, osobom starszym i zwierzętom. Schody kacze wyróżniają się także unikalnym designem, które dodaje wnętrzom charakteru, a drewniana konstrukcja wpasuje się zarówno w tradycyjne, jak i minimalistyczne wnętrza. Ten rodzaj schodów jest także stosunkowo prosty w montażu.

Schody samonośne: gdy liczy się każdy centymetr powierzchni

Oryginalne schody samonośne to przykład na to, że nawet w niewielkich wnętrzach można zastosować stylowe rozwiązania! Schody samonośne zostały zaprojektowane tak, by zajmowały niewiele miejsca oraz by można umieścić pod nimi różne przedmioty. Najczęściej wykonane są z drewna: bez problemu wybierzesz surowiec, który będzie najlepiej pasował do wystroju pomieszczenia. Co ważne, nie musisz planować ułożenia schodów samonośnych na etapie budowy; nie wymagają umocnień i zbrojeń, więc można zamontować je na etapie prac wykończeniowych. Schody samonośne to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących lekkiej drewnianej konstrukcji, która z jednej strony będzie pełniła funkcję ozdobną, z drugiej – zapewni pełną funkcjonalność. Wybierając konstrukcję w jasnych odcieniach, dodatkowo rozświetlisz wnętrze i sprawisz, że niewielka przestrzeń nabierze stylowego wykończenia.

A może drabina…?

W coraz popularniejszych kawalerkach z antresolą często brak miejsca na tradycyjne schody. W takiej sytuacji możesz pokusić się o jeden z rodzajów schodów wymienionych w powyższym artykule lub postawić na oryginalną alternatywę – drewnianą drabinę z szerszymi stopniami. Jest zdecydowanie tańsza od tradycyjnych schodów i zajmuje o wiele mniej miejsca. To rozwiązanie ma jednak swoje wady: aby bezpiecznie poruszać się na drabinie, musisz mieć wolne ręce. Ponadto drabiny nie sprawdzą się w przypadku osób z ograniczeniami ruchu oraz mogą być niebezpieczne dla dzieci. Jeśli jednak nie masz innej możliwości, drewniana drabina może być dobrym sposobem na skorzystanie z dodatkowej przestrzeni na antresoli.

Schody spiralne, zabiegowe, modułowe, samonośne czy kacze – każde z tych rozwiązań ma swoje mocne strony i sprawdzi się w zależności od układu pomieszczenia oraz potrzeb użytkowników. Przy wyborze schodów zwróć uwagę nie tylko na ich wymiary, ale również materiały używane do produkcji i wykończenia, by cieszyć się funkcjonalnością, bezpieczeństwem i stylowym wykończeniem.

Zapraszamy do nas

Salon Poznań
Głogowska

ul. Głogowska 261A
60-104 Poznań

Godziny otwarcia:
pon - pt: 10:00 -18:00
soboty: 10:00 -14:00

Salon Poznań
Obornicka

ul. Obornicka 337
60-689 Poznań (Galeria Obornicka337)

Godziny otwarcia:
pon - sob: 10:00 - 20:00
niedziele handlowe: 10:00 - 16:00

Salon Wrocław
Solskiego

ul. Ludwika Solskiego 6
52-416 Wrocław

Godziny otwarcia:
pon - pt: 10:00 -18:00
soboty: 10:00 -14:00