Osoby z alergiami i astmą wiedzą, jak istotny jest odpowiedni dobór przedmiotów wyposażenia domu. Wiele elementów, takich jak wykładziny, zasłony, a także inne tekstylia są siedliskiem kurzu, pyłków i alergenów. Zaskoczeniem może być fakt, że nawet z podłogi drewnianej mogą wydostawać się lotne związki organiczne i substancje, które wywołują i nasilają ataki astmy, podrażniają oczy, nos i gardło. Na szczęście na rynku istnieją rozwiązania pozbawione szkodliwych związków i bezpieczne – nawet dla alergików.
Twarde podłogi, a zwłaszcza drewno z uwagi na swoje właściwości, jest najlepszym rozwiązaniem dla alergików i astmatyków. Łatwo je zamiatać i usuwać zanieczyszczenia, które są potencjalnym źródłem uczuleń. Drewno ma właściwości antystatyczne, co oznacza, że nie przyciągają roztoczy ani pleśni. Wybierając podłogę drewnianą, warto jednak mieć na uwadze, że mogą zawierać szkodliwe substancje w lakierach, olejach czy woskach pokrywających deski. Przedostają się one do powietrza, którym oddychamy i wywierają negatywny wpływ na każdego z nas.
Wystrzegaj się formaldehydu
Jedną z najbardziej niebezpiecznych, a zarazem często występujących substancji w klejach i środkach zabezpieczających powierzchnię podłogi drewnianej jest formaldehyd. Związek ten ulatniając się, może podrażniać górne drogi oddechowe oraz śluzówkę oczu, nosa i gardła, co w przypadku alergików jest nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne.
Przebywając w pokoju, w którym zamontowana została podłoga zawierająca formaldehyd, jest się narażonym na taką samą szkodliwość, jak podczas wdychania dymu papierosowego w zamkniętym, niewielkim pomieszczeniu. Z przeprowadzonych badań wynika jednoznacznie, że stała ekspozycja na formaldehyd zwiększa ryzyko występowania chorób nowotworowych.
Nie dla lotnych związków organicznych
Kleje i środki do zabezpieczania podłóg nierzadko zawierają też LZO, czyli lotne związki organiczne. Ich obecność może skutkować podrażnieniem dróg oddechowych, błon śluzowych oraz oczu i skóry. Negatywnie wpływa też na samopoczucie, wywołując bóle głowy, nudności czy uczucie zmęczenia.
Z kolei do długotrwałych skutków wdychania LZO zaliczane są takie dolegliwości jak uszkodzenia płuc, zawroty głowy, otępienie czy obrzęki krtani. Mogą być też przyczyną utraty przytomności, a nawet nowotworów. Ponadto LZO często wzmagają objawy alergii, a nawet są w stanie ją wywołać.
Na bezpieczeństwo substancji znajdujących się w podłogach należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku osób chorych na astmę. Emisja toksycznych związków może bowiem w krótkiej perspektywie skutkować zwiększeniem częstotliwości ataków.
Wybierz pewność i bezpieczeństwo
Alergicy i astmatycy powinni unikać przede wszystkim podłóg pokrytych chemicznymi lakierami. Zamiast tego zaleca się wybieranie desek wykończonych lakierem wodorozcieńczalnym. Warto też unikać podłóg z egzotycznego drewna ze względu na zawartość olejków eterycznych, które zwiększają intensywność reakcji alergicznych.
Jednym z producentów, którego podłoga jest w pełni bezpieczna dla zdrowia, jest Scheucher Parkett. Firma nie stosuje klejów i środków zawierających formaldehyd ani innych szkodliwych substancji często znajdujących się w lakierach czy olejach. Bezemisyjne materiały i niski poziom lotnych związków organicznych (LZO) gwarantują bezpieczeństwo nawet najbardziej wrażliwym mieszkańcom.
Deska ma znaczenie
Alergicy przy doborze podłogi powinni zwrócić uwagę nie tylko na możliwą obecność szkodliwych substancji, ale i ich naturalne właściwości. Poleca się im gładkie i równe deski, które zapobiegają wnikaniu kurzu w ich niedoskonałości oraz umożliwiają łatwe czyszczenie.
Pro – eko
Scheucher Parkett opiera produkcję na wyśrubowanych standardach, profesjonalnej wiedzy, zdobytym przez lata doświadczeniu oraz badaniach w laboratoriach własnych i referencyjnych. Dzięki temu podłogi tej marki są w pełni bezpieczne i można je stosować w pomieszczeniach użyteczności publicznej, w pokojach dzieci oraz osób zmagających się na co dzień z astmą i alergiami.
Bezpieczeństwo podłóg Scheucher potwierdzają otrzymane przez producenta certyfikaty. To m.in. Environmental Product Declaration (EPD), który świadczy o wspieraniu przez markę zrównoważonego budownictwa i dbałości o środowisko. Marka wpisuje się również w wysokie wymagania amerykańskiego programu LEED v4. (Leadership in Energy and Environmental Design). To rozpowszechniony na całym świecie program służący do potwierdzania ekologicznych właściwości produktów.