Założycielką i główną projektantką studio Wajda jest inż. mgr Anna Wajda-Szczęsna, absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych na kierunku Architektura i Urbanistyka. Doświadczenie zawodowe zdobywała między innymi w pracowni architektonicznej Insomia Szymona Januszewskiego (2010-2020), a praktyki odbyła m.in. w Meksyku i Hiszpanii. Uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej uzyskała w 2017 roku.

Więcej informacji znajdziecie tu:

Jak wygląda sytuacja w branży wnętrzarskiej w II kwartale 2022? Klienci narzekają na ceny i dostępność materiałów. Jak to wygląda z Twojej perspektywy?

Wydawało się, że okres pandemii przyzwyczaił już nas do tego, że niektórych produktów nie ma, albo czekamy na nie jeszcze dłużej niż przed pandemią. W obecnych czasach dochodzą do tego nieustanne podwyżki cen, praktycznie co miesiąc. Klient dostaje wycenę i musi się dość szybko decydować, bo oferta jest ważna np. jeszcze przez 2 tygodnie (do końca danego miesiąca), po upływie tego czasu cena może ulec zmianie. Do tego dochodzą opóźnienia w dostawie materiałów. Trzeba pamiętać, że jeśli planujemy wykończenie mieszkania, to musimy zgłosić się do projektanta duuuużo wcześniej.

 

Co jest obecnie największym wyzwaniem w Twojej pracy?

Pogodzenie założeń projektowych klienta z budżetem 😉 Zdarza się, że klienci, którzy do mnie trafiają, po raz pierwszy podchodzą do tematu budowy lub wykończenia mieszkania, a wiec naturalne jest, że nie zdają sobie sprawy, co ile kosztuje. Krąży jakieś błędne przeświadczenie, że 1500 zł/m2 wystarczy na wykończenie mieszkania w średnim standardzie, gdzie tak naprawdę trzeba się mocno nagimnastykować, żeby jego koszt wynosił ok. 2500-3000 zł/m2 (kwota za m2 wykończenia zależy oczywiście od metrażu lokalu mieszkalnego i wymagań Klienta).

 

projekt: Studio Wajda

 

Czy jest coś, co wyróżnia 2022 rok pod względem trendów, wyraźniejszych preferencji klientów?

Mam wrażenie, że Klienci z roku na rok są coraz bardziej świadomi tego, co oferuje rynek, odważnie podchodzą do proponowanych rozwiązań i łatwiej namówić ich na coś, czego jeszcze nie widzieli u sąsiada ;). Aktualnie moje projekty w trakcie realizacji i te, nad którymi pracuję, bogate są we wszelkie obłości, łuki, formy organiczne. Te elementy oczywiście przewijają się już od 2021 roku, ale rok 2022 jest dla nich wyjątkowo przychylny. Królują też ciut cieplejsze kolory, zdecydowanie mniej jest bieli, zwłaszcza w stałych zabudowach meblowych.

Natomiast wszechobecne okładziny ścienne z lamelek, które ostatnio zalały rynek wnętrzarski, powoli schodzą na dalszy plan. Zdarza się, że w trakcie pierwszych rozmów o koncepcji, klienci sami zaznaczają, że ich nie chcą.

 

Co według Ciebie można by określić mianem „idealnego wnętrza”? Czy są jakieś elementy, które je charakteryzują?

Myślę, że idealne wnętrze dla każdego będzie inne i to chyba klucz do sukcesu, by tworzyć za każdym razem taką przestrzeń, która będzie idealnie dopasowana do konkretnego klienta.

 

Twój projekt, z którego najbardziej jesteś dumna to…?

Czerpie bardzo dużą satysfakcję z projektów, które tworzę, zwłaszcza jeśli są od razu realizowane i mam w zakresie nadzór autorski. Największą satysfakcję dają mi wszelkie przebudowy i remonty, kiedy faktycznie różnica miedzy „przed” i „po” jest ogromna. Są to też najtrudniejsze projekty, pochłaniające najwięcej czasu i rodzące najwięcej telefonów z budowy w czasie realizacji ;).

Dumna jestem z niewielkiego mieszkania, które robiłam w czasie pandemii, w które w 100% zostało wykonane według projektu i każdy element, nawet dekoracyjny, został przez Inwestora ze mną uzgodniony. Oczywiście klienci mają prawo wybrać sobie na końcu np. inny stół niż jest w projekcie, ale należy pamiętać, że wnętrze odbieramy całościowo i to naprawdę ma bardzo duże znaczenie, jakie meble wolnostojące ostatecznie zostaną kupione.

 

projekt: Studio Wajda

 

projekt: Studio Wajda

 

Co dla Ciebie jest najważniejsze w wyborze podłogi? Na co zwracasz szczególną uwagę?

Hmm… podchwytliwe pytanie ;). Podłoga musi być spójna z wnętrzem, zazwyczaj stanowić tło dla projektowanej przestrzeni. Powinna też, według mnie, być zgodna kolorystycznie z planowaną zabudową meblową (nie musi to być ten sam materiał i wybarwienie, ale przynajmniej zgodna tonacja). Najczęściej do moich projektów wybieram deskę warstwową dębową, zazwyczaj w selekcji pozbawionej sęków i przebarwień, w kolorystyce wybielanego dębu.

Dziękujemy za rozmowę!

Zapraszamy do nas

Salon Poznań
Głogowska

ul. Głogowska 261A
60-104 Poznań

Godziny otwarcia:
pon - pt: 10:00 -18:00
soboty: 10:00 -14:00

Salon Poznań
Obornicka

ul. Obornicka 337
60-689 Poznań (Galeria Obornicka337)

Godziny otwarcia:
pon - sob: 10:00 - 20:00
niedziele handlowe: 10:00 - 16:00

Salon Wrocław
Plac Orląt Lwowskich

Dworzec Świebodzki
Pl. Orląt Lwowskich 20d

Godziny otwarcia:
pon - pt: 10:00 -18:00
soboty: 10:00 -14:00